Nova studija otkrila je postojanje novog takozvanog kvazimjeseca koji kruži oko Zemlje. Taj kvazimjesec, nazvan 2023 FW13, otkriven je pomoću teleskopa Pan-STARRS na Havajima i jedan je od rijetkih poznatih svemirskih objekata te vrste.
Znanstvenici vjeruju da je 2023 FW13 prisutan u blizini Zemlje od 100. godine prije Krista i da će nastaviti svoju orbitu još otprilike 1500 godina u budućnosti. Na sreću, ni 2023 FW13 ni drugi Zemljin kvazimjesec, nazvan 469219 Kamo’oalewa, ne predstavljaju nikakvu prijetnju našem planetu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Čini se da kvazimjeseci kruže oko Zemlje slično našem prirodnom Mjesecu, s razlikom u tome što su oni gravitacijski vezani za Sunce, a ne za Zemlju. Za razliku od našeg Mjeseca, 2023 FW13 kruži daleko izvan utjecaja Zemljine gravitacijske sile.
Alan Harris, viši znanstvenik u centru Space Science Institute u Boulderu, u američkoj saveznoj državi Colorado, objašnjava da Zemlja nema značajnu ulogu u kretanju kvazimjeseca 2023 FW13 te navodi da ni na koji način nije povezana sa Zemljom osim slučajno.
2023 FW13 prvi put je opažen 28. ožujka, a kasnije je potvrđen s više teleskopa. Iako je njegova veličina neizvjesna, procjene sugeriraju da je promjera između 9 i 15 metara, što je kudikamo manje od našeg Mjeseca. Slijedi izduženu orbitu oko Sunca, kojoj je potrebno približno isto vrijeme kao i Zemlji da završi svoje putovanje oko naše zvijezde. Ta se orbita proteže na pola puta do Marsa i na pola puta do Venere.
Zemlja ima i druge poznate kozmičke pratitelje, uključujući kvazisatelite. Ti pratitelji obično slijede stabilnu putanju oko Zemlje nekoliko desetljeća prije nego što je u konačnici napuste. Međutim, 2023 FW13 je jedinstven jer je ostao u svom kvazistanju stoljećima i nastavit će to činiti još stoljećima u budućnosti, naglašava Tony Dunn, amater astronom koji je napravio i online simulator kretanja novog Zemljina kvazimjeseca.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Još jedan poznati Zemljin kvazisatelit, 469219 Kamo’oalewa ili 2016 HO3, otkriven je u travnju 2016. godine. Taj svemirski kamen, za koji se procjenjuje da ima promjer do 100 metara, ostat će u svojoj orbiti još otprilike 300 godina. Nedavna studija sugerira da bi 469219 Kamo’oalewa mogao biti drevni fragment našeg mjeseca na temelju njegova sastava, koji podsjeća na minerale pronađene u lunarnim stijenama iz NASA-inih misija Apollo, javlja Zimo.