Ova dijeta nema nikakve koristi za organizam, a možu mu štetiti”, rekla je dijetetičarka Sue-Ellen Anderson Haynes za HuffPost, a kao jedan od najočitijih nedostataka dijete navodi manjak vlakana.
Iako će se nekima želudac okrenuti i od same pomisli da za doručak, ručak i večeru jedu odrezak, jaja i maslac, nova hit mesna dijeta pod hashtagom #carnivorediet ima na milijune fanova, a mnogi tvrde da je riječ o poboljšanoj verziji keto dijete.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ipak, ako vas meso i privlači, vjerojatno ćete od nje odustati kada naiđete na popis stanja koje izaziva ova mesožderska dijeta; između ostalog nadutost, žgaravicu, probavne smetnje, želučane tegobe i proljev).
Iako postoje blaže i strože verzije, začetnik dijete ortopedski kirurg Shawn Baker predlaže uživanje u širokoj paleti proteina (od uobičajenih pilećih krilaca i rebarca do manje poznatih organa životinja poput srca i jetrica), kao i uživanje proteinskim nusproizvodima (jaja, slanina i mliječni proizvodi s niskim udjelom laktoze, poput maslaca).
U ovoj su dijeti zabranjeni povrće, voće, cjelovite žitarice, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, šećer i alkohol, a Baker tvrdi da liječi sve moguće bolesti; od lajmske bolesti, do multiple skleroze.
Najčešće se koristi za mršavljenje, a internet je pun fotografija prije i poslije i video zapisa o transformaciji koji detaljno opisuju prednosti i nedostatke ovog restriktivnog plana prehrane.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
No je li ijedna od tih tvrdnji istinita?
“Ova dijeta nema nikakve koristi za organizam, a može mu štetiti”, rekla je dijetetičarka Sue-Ellen Anderson Haynes za HuffPost, a kao jedan od najočitijih nedostataka dijete navodi manjak, tj. ne postojanje vlakana.
“Meso ne sadrži vlakna, a prehrana koja se sastoji isključivo od mesa za početak može uzrokovati ozbiljne crijevne probleme jer vlakna apsorbiraju vodu, povećavaju stolicu i djeluju kao izvor goriva za korisne bakterije u crijevima.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Da ova dijeta može imati ozbiljne zdravstvene posljedice smatra i gastroenterolog dr. Deepinder Goyal. “Bez vlakana dolazi do promjena u crijevnoj mikrobioti, zatvora, povećanog rizika od divertikuloze i divertikulitisa”, objasnio je, a prehrana bez voća i povrća vjerojatno će dovesti i do nedostataka nekih vitamina, možda čak i skorbuta.
“Dodajte tu i povećanu razinu kolesterola iz zasićenih masnoća, posebno za one koji obilno konzumiraju crveno meso, i imate veći rizik od moždanog i srčanog udara”, kaže liječnik.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Pomalo je ironično da su neki od potencijalnih dugoročnih učinaka ove dijete isti simptomi koje ljudi pokušavaju izbjeći tako što su uopće krenuli s njom”, rekao je Welshans.
“To govori da je najbolja dijeta ona s najviše raznolikosti.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Mršavljenje je glavna ideja ove dijete, a oni koji je iskušaju kažu kako gube samo salo. Dok je dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata trenutno popularna u svrhu povećanja sposobnosti tijela da metabolizira masnoće, ugljikohidrati su prirodno preferirani izvor goriva za mozak i rad mišića,” rekao je Goyal.
“Kada izbacimo ugljikohidrate, pada razina inzulina , zbog čega se naše tijelo rješava važnih elektrolita poput natrija, kalija i magnezija, što uzrokuje glavobolju, vrtoglavicu i grčeve u mišićima. Tijekom razdoblja fizičkog napora, performanse nam mogu biti ugrožene, vrijeme oporavka bit će dulje, a rizik od ozljeda je veći”, objašnjava.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Svaka dijeta koja ima za cilj izbacivanje jedne cijele skupine namirnica smatra se restriktivnom. Ograničenje u nama stvara napetost koja se često vraća u epizodama prejedanja nekada zabranjenom hranom. A tada se možemo osjećati kao da nismo uspjeli i doživjeti pad u fizičkom i emocionalnom smislu”, slažu se stručnjaci i objašnjavaju kako nijedna kontrolirana studija ne podupire tvrdnje da isključivo mesna prehrana umanjuje bol, liječi depresiju ili ublažava bilo kakve tegobe; a sigurno je da može napraviti ‘kaos’ u organizmu, prenosi Večernji.