Industrija čokolade suočava se s izazovima kakve nije vidjela desetljećima. Veleprodajni troškovi kakaovca iznenada su skočili na najvišu razinu u povijesti, a stručnjaci predviđaju da će ova situacija potrajati sve do 2024. godine.
Glavni krivac za ovu situaciju je dramatičan pad proizvodnje kakaovca u zapadnoj Africi, regiji koja čini čak dvije trećine svjetske žetve ovog ključnog sastojka čokolade. Obilne kiše i bolest koja napada usjeve prouzročili su katastrofalne posljedice, izazivajući zabrinutost zbog opskrbe.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ne samo da je proizvodnja kakaovog graha opala, već su i tvornice diljem svijeta suočene s poteškoćama u nabavi potrebnih količina sirovine, upozorava Fuad Mohammed Abubakar, voditelj britanske tvrtke Ghana Cocoa.
Ove nestašice su natjerale vodeće proizvođače poput Lindt & Spruengli AG i Hershey Co. da najave mogućnost daljnjeg poskupljenja svojih proizvoda. Nažalost, to znači da će potrošači morati podnijeti veći teret kada je u pitanju kupovina njihovih omiljenih slatkiša.
“Jasno je da se nalazimo u vrlo delikatnoj situaciji”, rekao je Paul Joules, analitičar za kakaovac u Rabobanku u Londonu. “Možemo očekivati da će proizvođači čokolade reagirati smanjenjem pakiranja ili podizanjem cijena svojih proizvoda.”
Nažalost, nema ni naznaka olakšanja u skorijoj budućnosti. Najveći svjetski proizvođač kakaovca, Obala Bjelokosti, predviđa smanjenje ovogodišnje žetve za gotovo petinu u usporedbi s prošlom godinom, a već su obustavili trgovinu terminskim ugovorima koji su obvezivali poljoprivrednike na isporuku u budućnosti. U Gani, drugom najvećem proizvođaču kakaovca, situacija je također zabrinjavajuća s proizvodnjom koja će pasti ispod povijesnih prosjeka.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Prema Joulesu, očekuje se da će se na svjetskom tržištu pojaviti treći uzastopni manjak opskrbe ove godine. A kao šlag na tortu, tu su i prijetnje El Niña, koji može dodatno narušiti proizvodnju, dok se farmeri suočavaju s virusom koji napada mladice stabala i bolešću koja uzrokuje truljenje kakaovih mahuna.
Iako je pandemija privremeno usporila globalnu potražnju za čokoladom i povećala zalihe kakaovca, oporavak potrošnje i dvogodišnje nestašice zaliha dramatično su ih smanjile.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Kako bi se zaštitili od daljnjih poskupljenja i nestašica, Lindt pokušava povećati svoje zalihe kakaovca. Međutim, ovo je dovelo do pada prodaje jer su više cijene prisilile potrošače na opreznije kupovine.
Sada se mnoge tvrtke suočavaju s učincima enormnih veleprodajnih troškova, a za neke je ovo samo početak. “Za većinu igrača, utjecaj ovog rapidnog rasta cijena kakaovca osjetit će se tek u drugoj polovici 2023. godine”, izjavio je glavni financijski direktor Lindta, Martin Hug, analitičarima u utorak. “Oni koji su već pod pritiskom zbog troškova, najvjerojatnije će biti prisiljeni prilagoditi cijene svojih proizvoda.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ova kriza cijena kakaovca može imati široki utjecaj na industriju čokolade i potrošače diljem svijeta. Dok se proizvođači i trgovci bore s nedaćama koje su zadesile proizvodnju, ljubitelji čokolade mogu se suočiti s izazovom iznalaženja načina da uživaju u omiljenom slatkišu bez prevelikog udara na novčanik.