Nova generacija korisnika TikToka koja je tehnološki pismena okreće se novom trendu u društvenim medijima – pronalaženju dobro plaćenih, često potpuno ili djelomično udaljenih poslova koji zahtijevaju minimalan napor. Mladi tvrde da se na ovaj način žele osloboditi stresa i anksioznosti koja može štetiti mentalnom zdravlju.
Jedna mlada žena koja je pristalica ovog trenda rekla je za FOX Business: “Želim tijekom radnog vremena izlaziti u šetnju, jesti hranu, ići u kupovinu, raditi svakodnevne stvari, a ako bih radila posao gdje nemam fleksibilnost, ne bih to mogla raditi.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Psiholozi smatraju da ovakav stav može biti posljedica roditelja “boomer” generacije koji su ulagali napore kako bi potpuno uklonili anksioznost iz života svoje djece. Kao rezultat toga, mladi nisu razvili kapacitet suočavanja s problemima i anksioznosti, već se radije udaljavaju od njih. Psihologinja Suzy Welch objašnjava: “U tom slučaju, nemaš nikakvog iskustva s tim, plašiš se toga i bježiš od toga umjesto da napraviš ono što su mnogi ljudi napravili, da se suočiš sa problemima i da shvatiš da te nisu ubili i da možeš podnijeti anksioznost.”
Iako se ovaj trend često stereotipno povezuje s “lijenim djevojkama”, stručnjaci upozoravaju da to nije isključivo rodno pitanje i da se može primijeniti na čitav spektar generacije Z.
Međutim, postoje zabrinutosti oko dugoročnih posljedica ovog trenda. Reno Davis, 22-godišnji poduzetnik i stručnjak za nekretnine, kaže da misli da je cijela njegova generacija postala lijenija. Iako ovaj trend može pomoći mladima trenutno, pitanje je kakve će to posljedice imati u budućnosti. “Tako ne dobivate nikakvo iskustvo u stvarnom svijetu, pa se lakše dolazi do neuspjeha. U jednom trenutku će naići na prepreku i neće znati kako se izboriti s njom jer su navikli da idu lakšim putem, bilo da je to posao ili život uopće”, kaže Davis.
Stručnjaci također ističu da ovaj trend može dovesti do problema na tržištu rada u budućnosti. “Procjenjuje se da će 30% radnika pripadati generaciji Z do 2030. godine. Dakle, ako ne žele raditi, tko će onda preuzeti poslove?” upozorava Welch.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Unatoč privlačnosti ovog trenda među mladima, važno je razmotriti dugoročne posljedice i potrebu za razvijanjem vještina suočavanja s izazovima kako bi se osigurala uspješna budućnost i radna snaga koja je spremna suočiti se s izazovima i postići uspjeh.