Uzorak tragične priče ponovno se dogodio na autoputu u Austriji gdje je njemački par izgubio život.
Iznimno potresno je što su spasioci naišli na poteškoće dok su pokušavali stići do mjesta nesreće, budući da su nekoliko vozača zauzelo traku za hitne službe.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ovakva nepažnja prema hitnom koridoru sve češće dovodi do opasnih situacija na autocestama.
Ostaje neizvjesno bi li ovaj par preživio da su se pomoćnici brže probili do njih. Međutim, jedno je jasno: u Austriji vozači koji ne pruže nesmetan prolaz hitnim službama suočavaju se s kaznom koja može doseći 2.180 eura.
BILD detaljno objašnjava kako pravilno formirati hitni koridor i koje posljedice čekaju one koji ga ne poštuju. Ujedno, donosi savjete za vozače u Njemačkoj, ukoliko se nađu u istoj situaciji.
Kako se pravilno formira hitni koridor?
Kada nailazite na zastoj prometa ili usporavanje, važno je prepoznati opasnost od nesreće i promptno se smjestiti u desnu traku! Nastajanje tzv. zaustavnog koridora često može značiti razliku između života i smrti.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Bitno je uvijek održavati razmak između krajnje lijeve trake i one koja je odmah desno.
Ako vozite najlijevom trakom, gurate se što više prema lijevoj strani. Ostale trake zadržite slobodnima na desnoj strani.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Napomena: Odgovornost za formiranje hitnog koridora prestaje tek kada promet počne normalno teći, a ne kada prolazi prvo vozilo hitne pomoći.
Ovo je važno jer druge hitne službe također mogu hitno intervenirati.