Europsku središnju banku (ECB) ponovno trese potres, no ovaj put loše vijesti ne dolaze iz običnih sumnjivaca poput Grčke ili Italije, već iz samog ekonomske utvrde EU, Njemačke, izvještava Reuters u četvrtak.
Najjača ekonomska sila Europske unije, Njemačka, suočava se s kombinacijom izazova uključujući slabu trgovinu s ključnim partnerom Kinom, pad u proizvodnom i građevinskom sektoru te i neka ozbiljna pitanja u vezi poslovnog modela koji se temelji na jeftinom ruskom gorivu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ekonomska zavrzlama u Njemačkoj nije samo njezin problem – usporava rast u eurozoni i prijeti recesijom, suprotno očekivanom umjerenom rastu i inflaciji kakvu je planirala ECB.
Sada se ECB mora suočiti s promjenom stajališta, s odustajanjem od povećanja kamatnih stopa. Tržište sugerira da će ECB morati revidirati neka od povećanja što je prije moguće, slično kao što je učinila tijekom dužničke krize 2011. godine.
Njemačka se pretvara u bolesnika Europe?
U ne tako davnoj prošlosti, Njemačka se smatrala “europskim pacijentom”, no ovoga puta problemi su lokalizirani u srcu Europe. Ova situacija podsjeća na nadimak koji je Njemačku označavao kao “europskog pacijenta” tijekom ranijih godina stoljeća.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Zanimljivo je da je ovaj nadimak prvobitno skovao ruski car Nikolaj Prvi kako bi opisao Osmansko Carstvo 19. stoljeća. Ironično je da se dio sadašnjih problema Njemačke također može povezati s Rusijom, zemljom koja je dugo osiguravala jeftino gorivo, no čiji je položaj uzdrman ukrajinskom krizom. Također, domaća proizvodnja pati zbog prevelike ovisnosti o izvozu, nedostatku investicija i radne snage.
Ralph Solveen iz Commerzbanka upozorava: “Ako vlada ne poduzme odlučne korake, Njemačka bi mogla ostati na dnu rasta u eurozoni.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
No, neki od problema Njemačke mogu biti povezani i sa strogom monetarnom politikom.
ECB je svjesno smanjivala ekonomske aktivnosti povećanjem kamatnih stopa kako bi obuzdala inflaciju, koja je prošle godine privremeno skočila na dvoznamenkaste stope.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Veći troškovi zaduživanja posebno štete proizvođačima, a Njemačka, s najvećim industrijskim sektorom u eurozoni, osjeća taj udarac najjače.
“Popuštanje monetarne politike kako bi se pomoglo Njemačkoj ne bi bila mudra odluka, no njeno pooštravanje dodatno bi stisnulo gospodarstvo”, smatraju analitičari.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
ECB se sada suočava s odlukom o završetku ciklusa pooštravanja prije nego što se temeljna inflacija trajno snizi, zaključuje Reuters.