Jaja, osim što su ukusna, nude i značajne dobrobiti za zdravlje očiju, pokazuje istraživanje iz 2020. godine. Lutein i zeaksantin, dva snažna antioksidansa prisutna u jajima, prema istraživanju, mogu značajno doprinijeti zdravlju očiju.
Dugogodišnje razmirice oko zdravstvenih aspekata konzumacije jaja doživljavaju novi pogled, jer istraživanje provedeno na više od 3600 osoba u dobi od 49 godina i više, pokazuje da umjerena konzumacija jaja – između dva i četiri jaja tjedno – smanjuje rizik od razvoja kasne faze makularne degeneracije (AMD), bolesti oka povezane sa starenjem koja rezultira zamagljenim vidom.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Prehrana igra ključnu ulogu u održavanju našeg tijela u ravnoteži. Način na koji hranimo tijelo može imati značajan utjecaj na funkciju organa i sustava, uključujući i vid”, ističe Nicole Roach, registrirana dijetetičarka iz bolnice Northwell Lenox Hill.
Uz to, lutein i zeaksantin, prisutni u jajima, pomažu u zaštiti od očnih bolesti, posebno od makularne degeneracije i katarakte. Ti antioksidansi neutraliziraju oksidativna oštećenja i filtriraju visokoenergetsko plavo svjetlo, ključno za očuvanje zdravlja očiju.
S druge strane, jaja sadrže i cink, vitamin A i kolin, koji imaju ključnu ulogu u očuvanju vida. Cink, na primjer, pomaže pretvaranju svjetlosti u signale koji se šalju mozgu na tumačenje, poboljšavajući sposobnost vida u slabim svjetlosnim uvjetima. Također, vitamin A održava strukturalni integritet rožnice, dok kolin podržava formiranje osjetljive očne membrane potrebne za jasan vid.
Unatoč koristima, stručnjaci napominju da umjerenost ostaje ključna. Preporučuje se konzumacija između dva i četiri jaja tjedno, posebno za one s visokim kolesterolom. Roxana Ehsani, nutricionistica, preporučuje jedan žumanjak i dva bjelanjka dnevno za većinu odraslih osoba, a stariji odrasli mogu pojesti do dva jaja dnevno kako bi zadovoljili povećane potrebe proteina.