U najnovijem istraživanju koje je proveo poznati američki mikrobiolog Charles Gerba, otkriveno je da puštanje vode u zahodskoj školjci može dovesti do neželjenog “efekta kihanja”. Ovaj fenomen skriva potencijalnu prijetnju za higijenu tepiha koji često ukrašava WC prostor, prema izvješću objavljenom u Tips’n’Tricks.
Istraživanje je razotkrilo da se puštanjem vode u WC školjci stvara oblak sitnih kapljica. Taj oblak, zapravo nevidljivih bakterija koje se nastanjuju unutar zahodskih školjki, potječe iz ostatka izmeta i urina. Kada se ovaj oblak podigne iz školjke, spušta se na područje oko nje, uključujući pod. Bakterije koje se raspršuju tada mogu završiti na prostirkama i tepisima koji se nalaze oko WC-a, često u blizini gdje stojimo bosi.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Iako se možda čini alarmantnim, znanstvenici sugeriraju da nema potrebe za panikom. Iako tepih zaista privlači mnogo bakterija, vjerojatnost zaraze je mala. Te bakterije, iako prisutne na tepihu, neće lako dospijeti na ruke, a time ni u usta ili probavni trakt. To ih razlikuje od bakterija koje se često nalaze na kvakama ili ručnicima koje su bliže našim osjetljivim područjima.
Dakle, opasnost od zaraze putem tepiha u WC-u je minimalna, osim ukoliko na njemu ne spavate. Ipak, stručnjaci preporučuju redovito čišćenje tepiha kako bi se dodatno smanjila mogućnost kontaminacije. Preporučuje se pranje tepiha barem jednom tjedno kako bi se održala higijena.
Alternativno, zatvaranje poklopca WC školjke prije ispiranja može biti učinkovit način suzbijanja širenja bakterija. Ova mjera zadržava oblak bakterija unutar školjke, sprječavajući ih da dosegnu mekane i udobne prostirke u kupaonici.
Ukratko, iako tepih u WC-u može pružiti udobnost i toplinu, važno je biti svjestan potencijalnih bakterija koje se mogu skrivati na njemu. Redovito održavanje i higijenske mjere poput zatvaranja poklopca mogu osigurati sigurnost i čistoću vaše kupaonice.