Prema nedavnom istraživanju Gallupa, čini se da redovito pozdravljanje poznanika i susjeda ima dublje implikacije nego što bismo pomislili. Ovi obični gestovi ljubaznosti ne samo da održavaju društvenu povezanost, već mogu imati pozitivan utjecaj na financijski status, društvene kontakte, zajednice i čak karijere.
“Iako je na prvi pogled neobično otvoreno upitati nekoga na ulici ‘Zdravo, volim te, hoćeš li mi reći svoje ime?’ (‘Hello, I love you, won’t you tell me your name?’),” stihovi poznate pjesme The Doorsa ipak nose dublje značenje o mentalnom i fizičkom zdravlju.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Prema Gallupovom Nacionalnom indeksu zdravlja i dobrobiti, osobe koje svakodnevno upute pozdrav šestero drugih ljudi ostvaruju ocjenu od 64,5 od 100. Nasuprot tome, oni koji se rijetko ili nikako ne obraćaju drugima ocijenjeni su sa skromnih 50 do 55.
Zanimljivo je da je vjerojatnost da osoba bude klasificirana kao “uspješna”, prema Gallupovim ocjenama, znatno veća ako pozdravlja svoje susjede. Ta vjerojatnost je porasla s 38,1 posto za one koji ne pozdravljaju nikoga u svojoj okolini, na 60,5 posto za one koji su uputili pozdrav barem pet puta.
Unatoč tome, važno je naglasiti da ne treba pretjerivati. Istraživanje također ukazuje da pretjerano često pozdravljanje, poput više od sedam puta dnevno, ne dovodi do “značajnog poboljšanja općeg blagostanja”.
Rezultati također otkrivaju da starije i imućnije osobe češće iskazuju prijateljsko ponašanje prema drugima. S druge strane, generacija Z i milenijalci često su usmjereni prema svojim mobilnim telefonima dok hodaju ulicom.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Istraživanje pokazuje da osobe mlađe od 30 godina prosječno pozdravljaju 2,9 susjeda, dok oni stariji od 65 godina pozdravljaju čak 6,5 susjeda. Osim toga, 41 posto osoba starijih od 65 godina redovito pozdravlja šest ili više svojih susjeda, u usporedbi s 14 posto osoba mlađih od 30 godina koji to čine”, ističe istraživanje.