Jutarnja kava, omiljeni ritual mnogih, često budi pitanje – koliko je štetno ispijati je na prazan želudac? Gastroenterolozi i nutricionisti već godinama raspravljaju o tome, a nedavna istraživanja bacaju novo svjetlo na ovu temu.
Stručnjaci su dugo naglašavali da kofein potiče proizvodnju želučane kiseline, međutim, postavlja se pitanje je li to doista štetno za zdravlje. Novija istraživanja sugeriraju da ispijanje kave na prazan želudac ne mora nužno biti štetno samo po sebi, ali može izazvati nelagodu i zahtijeva prilagodbu navika.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Dr. Sunana Sohi izjavljuje za Huff Post da kava, unatoč svom lošem glasu zbog visokog udjela kofeina i dodanog šećera, ima niz koristi za probavni trakt te se medicinski koristi već stoljećima.
Kava je po svojoj prirodi kiselo piće koje može utjecati na razinu želučane kiseline na različite načine, posebno poticanjem proizvodnje hormona gastrina. To može izazvati osjećaj nelagode i dispepsije, što se manifestira kao bol u gornjem dijelu trbuha. Osobe koje pate od ovih problema mogu prilagoditi svoju rutinu izbjegavanjem ispijanja kave na prazan želudac.
Važno je napomenuti da kava ima pH vrijednost oko 5, dok je pH vrijednost želučane kiseline oko 2, što znači da kava može povećati razinu kiselosti u želucu. Međutim, reakcija na to je individualna.
Dr. Sohi ističe da kava potiče proizvodnju želučane kiseline više nego većina hrane te da osobe koje osjećaju napuhnutost, bolove ili mučninu nakon ispijanja kave na prazan želudac, vjerojatno imaju problema s time. Dok prekomjerna kiselost ne mora nužno uzrokovati ozbiljne probleme, moguće je osjećati izraženu nelagodu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Studije, uključujući onu objavljenu u Library of Medicine, ukazuju na to da ispijanje kave na prazan želudac može opuštati donji ezofagealni sfinkter, što može dopustiti želučanoj kiselini da se vrati u jednjak i uzrokuje žgaravicu.
Za one koji osjećaju nelagodu, ali ne žele se odreći kofeina, odabir beskofeinske kave ili tamnijih zrna može biti koristan. Beskofeinska kava je manje štetna za želudac, a tamnija zrna su manje kisela. Također, alternativa poput zelenog ili crnog čaja može biti dobar izbor za osobe s osjetljivim želucem, budući da sadrže manje kofeina i suptilniju kiselost.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
U konačnici, ključno je individualno prilagoditi unos kave na prazan želudac prema vlastitom tijelu i reakcijama koje se javljaju.