Šafran se često naziva ‘crvenim zlatom’, ne bez razloga jer je najskuplji začin na svijetu. Njegova suptilno slatkasta okusa teško se može odrediti. Stoljećima se već koristi kao začin, boja i lijek. A zašto je tako skup? U svijet začina dublje je zaronio dr. Stuart Farrimond, čija nova knjiga ‘Znanost začina’ predstavlja jednostavna, znanstveno utemeljena načela koja znatno unapređuju način upotrebe začina
Sve ljubitelje začina, ali i one koji će to tek postati, oduševit će vijest da je Školska knjiga objavila knjigu ‘Znanost začina’ – otkrijte kako se okusi stapaju i pokrenite revoluciju u kuhanju dr. Stuarta Farrimonda, autora svjetskog bestselera ‘Znanost kuhanja’. U novoj knjizi ‘Znanost začina’ odlazi korak dalje i nudi fascinantan uvid u jednostavna, znanstveno utemeljena načela koja će posve promijeniti način na koji upotrebljavamo začine. Kao znanstvenik nadahnut svijetom kemije, dr. Farrimond smislio je periodni sustav začina u kojemu su glavni začini organizirani u 12 skupina okusa, ovisno o tome koji je kemijski spoj najvažniji u njegovom profilu okusa.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Autor daje podrobne upute kako se služiti periodnim sustavom te stvoriti vlastite kombinacije i jedinstvene mješavine začina. Bez obzira na to jeste li iskusni kuhari ili amateri, ‘Znanost začina’ bit će pouzdan vodič u svijet fantastičnih, novih gastronomskih užitaka. Jedno je sigurno – začini vam više nikad neće biti skriveni u stražnjem dijelu kuhinjskog ormarića!
Iz knjige donosimo dio posvećen najskupljem začinu na svijetu – šafranu.
Njegovo veličanstvo – šafran
Šafran je višegodišnja jednosupnica s podzemnim gomoljem iz porodice perunika. Može narasti do visine od 15 centimetara i cvjeta ujesen. Šest obojenih listića ocvijeća raste iz gomolja.
Potražite jarkocrvene niti – crvenosmeđe ili bijele su možda ustajale. Niti vrlo lako upijaju vlagu iz zraka i zato ih držite u hermetički zatvorenom spremniku.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Cijele niti
Za 30 grama začina šafrana potrebno je više od 6000 cvjetova i 12 sati rada, pa zato budite sumnjičavi ako je jeftin. Zamjenski šafran često je bezmirisan i slatka okusa umjesto gorka. Prethodno mljeveni šafran može se lako patvoriti i najbolje ga je izbjegavati.
Povijest začina
Šafran se uzgaja još od ranog brončanog doba i cijenjen je tisućljećima. Prema legendi, Kleopatra se kupala u magarećem mlijeku namirisanom šafranom, kineski budistički redovnici njime su bojili ruho, a grčki, rimski i indijski carevi obožavali su ga kao hranu i lijek. Nakon otvaranja trgovačkih putova u srednjem vijeku, Arapi su šafran donijeli u Španjolsku, a križari u Francusku i Englesku (u Engleskoj se šafran uzgajao u srednjem vijeku). Šafran se zbog visoke cijene patvori otkako se njime trguje, a imitacije (kurkuma, latice nevena i šafranike) još se i danas lažno prodaju kao šafran. Kašmirski šafran vrlo je cijenjen, kao i šafran iz španjolske La Manche koji je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla. Današnji naziv šafran proizlazi iz arapske riječi za žuto, a to je asfar.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Gdje se uzgaja
Prirodni areal šafrana je Sredozemlje, izvorno se uzgajao u Grčkoj, a danas se uglavnom uzgaja u Iranu (90 % svjetske proizvodnje), ali i Kašmiru, Španjolskoj, Grčkoj, Afganistanu i Maroku.
Za šafranov topao, mošusni okus specifične arome svježe pokošene trave i blage metalne oštrine djelomice su zaslužni spojevi jedinstveni među začinima. Samo prstohvat šafrana dovoljan je da posve preobrazi jelo.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Znanost spajanja okusa
Pikrokrocin je spoj koji šafranu daje dugotrajan, pomalo gorkast okus, a safranal je odgovoran za većinu njegove specifične arome. I pikrokrocin i safranal jedinstveni su za šafran, ali njihova kakvoća pomaže odrediti s čime ga kombinirati, kao i manje količine pinena i cineola koji mu daje notu sličnu eukaliptusu.
Gorčina podnosi druge jake spojeve:
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
- kim usklađuje okus zahvaljujući dijeljenom pinenu, a njegov (S)-karvon ima sličnosti s pikrokrocinom
- paprika daje zemljanu aromu note dima koja se dobro spaja sa šafranovom notom mošusa
- crni papar je nježno jedak, blago gorak i dijeli pinen.
Usklađeni su sa šafranovom aromom:
- korijandrova cvjetna aroma iz linalola mirisa ljiljana dopunjuje šafranove note sijena
- cimet, vanilija, piment i muškatni oraščić su slatki začini koji se prekrasno kombiniraju s natruhama arome meda u šafranu.
Cineol je ključna poveznica s drugim okusima:
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
- đumbir je jak, topao par jer dijeli cineol, ali i pinen, cvjetni linalol i blago mirisni geraniol
- lovor je dobra kombinacija zahvaljujući dijeljenom cineolu i ostalim manjim količinama komplementarnih spojeva.
Istaknite sličnosti s drugim aromama bora i/ili jele:
- češnjak blago skuhan ima slatkoću koja ga u kombinaciji sa sabinenom note bora i natruhom naranče čini važnim začinom za pikantna jela sa šafranom
- sumak je također izraženog drvenastog, borova okusa, a visok udio tanina odražava mošusne, zemljane arome.
Isprobajte šafran u ovim kombinacijama
Povrće
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Šafran se izvrsno slaže sa zemljanim povrćem poput mrkve, poriluka, gljiva, bundeve i špinata. Želite li pečeni krumpir obogatiti bojom i okusima, skuhajte ga u šafranom natopljenoj vodi, a zatim ispecite na ulju u koje dodajte mljeveni šafran.
Limun
Šafran i konzervirani limun spojite u tagini marokanskog stila.
Riža
Važan sastojak u španjolskim paeljama, šafran također obogaćuje iranski pilaus, indijske birjanije i talijanski rižoto.
Janjetina
Šafranom začinite marinadu od jogurta za sporo pečene janjeće koljenice.
Riba i školjke
Ribu poširajte u mlijeku aromatiziranom šafranom ili dodajte namočene niti u gustu juhu od rakova ili jastoga, dagnjama u bijelom vinu ili u marsejsku začinjenu riblju juhu bouillabaisse.
Mlijeko
Šafran namočite u mlijeko za pripremu kremastih indijskih riža na mlijeku, sladoleda ili slatkiša s manjim udjelom mlijeka.
Safranal i pikrokrocin, ključni sastojci koji tvore okus šafrana, te pigmenti (krocin) bolje se otapaju u vodi nego u ulju, ali treba vremena da iziđu; dodate li šafran izravno u jelo, većina sastojaka mogla bi ostati u nitima.
Sameljite u mužaru prije namakanja za brže otpuštanje spojeva.
Namačite u toploj ili vrućoj vodi najmanje 20 minuta ili do 24 sata.
Dodajte alkohol u vodu za namakanje kako biste izvukli spojeve u manjim količinama.
Dodajte mlijeko kako bi mast pomogla otopiti manje molekule koje tvore okus.