‘Pa, meni izgleda dovoljno čisto’ mogli bismo pomisliti dok brišemo lice ručnikom. Ali, koliko često ih zapravo perete? Je li to svakih par dana? Jednom tjedno? Jednom mjesečno? Rjeđe?
Pa, Rhiannon Johns, dizajnerica interijera i voditeljica brenda Piglet in Bed otkrila je da biste svoje ručnike trebali prati puno češće nego što mislite, piše Mirror.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
A to potvrđuje i Polya Petrova, stručnjakinja za čišćenje u Fantastic Services, koja kaže: ‘Postoje razne vrste bakterija koje se mogu naći na ručnicima jer se oni često koriste i izloženi su vlazi i kontaktu s ljudskom kožom’.
Evo koji su najčešći primjeri bakterija koje možete pronaći na ručnicima:
Stafilokok
Ova bakterija se obično nalazi na ljudskoj koži i može napredovati u vlažnom okruženju. Potencijalno može uzrokovati infekcije kože, uključujući male ciste, folikulitis, crvenkaste ranice, celulitis i teže, invazivne infekcije mekog tkiva.
E. coli
Iako su mnoge vrste E. coli bezopasne, neke mogu uzrokovati probavne probleme. Kontaminacija se može dogoditi kontaktom s fekalnim tvarima, osobito ako se ručnici koriste oko prostora toaleta.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Najopasnije vrste ove bakterije mogu uzrokovati gastroenteritis, infekcije mokraćnog sustava, neonatalni meningitis, hemoragični kolitis i Crohnovu bolest.
Salmonela
Slično E. coli, salmonela se može naći na ručnicima ako dođu u dodir s kontaminiranim površinama, što rezultira bolešću.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Enterokok
Ove bakterije se često nalaze u crijevima i mogu se naći na ručnicima ako dođu u kontakt s fekalnim materijalom.
Klebsiella pneumoniae
Ova bakterija može uzrokovati infekcije dišnog i mokraćnog sustava, a može se naći u vlažnim okruženjima, poput kupaonice, piše Večernji list.