Iako su vrlo hladna pića popularan izbor tijekom ljetnih mjeseci, važno je biti svjestan njihovih manje poznatih učinaka na naše tijelo.
Od glavobolje do utjecaja na probavu i zube, ovi učinci mogu biti neugodni i potencijalno štetni ako se konzumacija ne kontrolira.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ljetni mjeseci donose visoke temperature i potrebu za osvježenjem, a vrlo hladna pića često djeluju kao savršen izbor.
Iako je uživanje u ledenim napicima za mnoge sinonim za ljetno osvježenje, postoje neki manje poznati učinci koji mogu utjecati na naše zdravlje i blagostanje
U nastavku pogledajte nekoliko malo poznatih učinaka konzumiranja vrlo hladnih pića tijekom ljetnih vrućina.
Hladna pića mogu izazvati glavobolju
Kada konzumiramo vrlo hladna pića, možemo doživjeti tzv. brain freeze. Ova pojava nastaje kada hladna tekućina dođe u kontakt s nepcem, što izaziva brzu kontrakciju krvnih žila u mozgu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ova iznenadna promjena može izazvati oštru, kratkotrajnu bol u glavi, što može biti neugodno, ali je uglavnom potpuno bezopasno.
Međutim, kod malog broja ljudi, ova vrsta osjećaja može lako izazvati dužu glavobolju, koja može potrajati nekoliko dana.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Smanjena funkcija probave
Jedan od manje poznatih učinaka konzumiranja vrlo hladnih pića je smanjenje probavne funkcije. Hladna tekućina može usporiti proces probave tako što hladi unutrašnjost gastrointestinalnog trakta.
Ovo može dovesti do privremenog usporavanja metabolizma i osjećaja nelagode u želucu nakon konzumacije hrane i pića.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ubrzano hlađenje tijela
Dok hladna pića mogu pružiti trenutni osjećaj osvježenja, ona mogu izazvati brže hlađenje tijela, što može dovesti do blage hipotermije.
Ovo je posebno moguće ako se konzumiraju u velikim količinama i u kratkom vremenskom periodu. Blaga hipotermija može izazvati drhtavicu i osjećaj hladnoće čak i na visokim temperaturama.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Povećanje želje za još hladnijim napicima
Ironično, konzumacija vrlo hladnih pića može povećati želju za još više hladnih napitaka. Ovo se događa zato što tijelo nastoji nadoknaditi unutrašnju hladnoću izazvanu konzumacijom ledenih pića, što može dovesti do ciklusa stalne žeđi za hladnim pićima.
Ovo može rezultirati povećanim unosom tekućine, što nije nužno loše, ali može biti neugodno zbog stalnog osjećaja žeđi.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Učinak na zube
Vrlo hladna pića mogu imati negativan učinak na zubnu caklinu. Nagla promjena temperature može izazvati mikroskopske pukotine na zubnoj caklini, što može dovesti do povećane osjetljivosti zuba na toplo i hladno.
Ovo može biti posebno problematično za osobe s već oslabljenom zubnom caklinom ili zubnim problemima.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Sve u svemu – važna je mjera koja vam može omogućiti da u potpunosti uživate u ljetnim radostima, piše N1.