Vlasnici automobila često zanemaruju održavanje čistoće svojih vozila, perući ih manje od pet puta godišnje. Gotovo četvrtina njih priznaje da im nije stalo do toga kako njihov automobil izgleda.
Međutim, malo tko je svjestan da unutrašnjost automobila može biti leglo mikroba, čak prljavija od prosječne WC daske.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ako želite imati čist i uredan automobil, evo nekoliko korisnih savjeta od stručnjaka s Carlease.co.uk koji će vam pomoći da se riješite prljavštine i bakterija na najčešće zanemarenim mjestima, piše Mirror.
Sjedala i nasloni za glavu
Sjedala u automobilu, pogotovo vozačevo, mogu sadržavati između 300 i 650 bakterija zbog znoja, hrane i drugih nečistoća. Nasloni za glavu također skupljaju prljavštinu, ulja i znoj, što ih čini idealnim za razvoj neugodnih mirisa i bakterija.
Savjet: Počnite usisavanjem svih mrvica i prašine. Zatim koristite otopinu tople vode i deterdženta ili octa kako biste očistili površine. Za tvrdokorne mrlje, pospite sodu bikarbonu i ostavite da djeluje prije nego obrišete.
Tepisi za auto
Tepisi u autu skupljaju blato, pijesak i čak životinjske izmetine, što ih čini izvorom štetnih bakterija poput E. coli.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Savjet: Protresite tepihe vani, usišite obje strane, a zatim pospite sodu bikarbonu i očistite četkom s krutim vlaknima.
Ventilacijski otvori
Ovi često zanemareni dijelovi automobila mogu postati leglo prašine, peludi i drugih čestica, što može utjecati na kvalitetu zraka.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Savjet: Koristite četku ili krpu za čišćenje otvora, a za dublje čišćenje upotrijebite komprimirani zrak i obrišite ventilacijske otvore vlažnom krpom.
Držači za čaše
Prolivena pića i sitniš mogu stvoriti ljepljivu smjesu koja privlači prašinu i bakterije, poput Bacillus cereus – čest uzročnik trovanja hranom.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Savjet: Redovito brišite držače za čaše blagim sredstvom za čišćenje i starom četkicom za zube za teško dostupna mjesta.
Prtljažnik
Prtljažnik često skriva prljavštinu, prašinu i bakterije, posebno ako se koriste za prijevoz prljave opreme ili namirnica.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Savjet: Ispraznite prtljažnik, usišite ga i obrišite otopinom vode i octa. Za uporne mirise, ostavite talog kave ili narančine kore preko noći.
Upravljač i ručke na vratima
Ove površine često dodirujemo, a one mogu zadržati ulja, znoj i prljavštinu, što povećava rizik od infekcija.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Savjet: Redovito dezinficirajte ta područja alkoholom razrijeđenim s vodom kako biste ubili bakterije, piše Večernji list.