Usprkos upozorenjima stručnjaka o važnosti opreza prilikom izlaganja suncu, mnogi ljudi na kraju završe s neugodnim crvenilom i ljuštenjem kože. Sunčane opekline mogu biti bolne i ružne, ali znate li da je ljuštenje kože zapravo način na koji se tijelo oslobađa oštećenih stanica kože?
Kada sunčeva svjetlost ošteti kožu slobodnim radikalima, dolazi do procesa poznatog kao programirana stanična smrt. Stanice kože, oštećene previše da bi normalno funkcionirale, gasnu. Crvenilo i ljuštenje kože upozoravaju nas da je došlo do oštećenja. Naša koža doslovce odbacuje mrtve stanice koje je dotaklo sunce kao oblik zaštite.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Simptomi opeklina od sunca mogu se pojaviti brzo nakon izlaganja suncu. Vaša koža može postati crvena dok ste još na suncu ili osjećati peckanje prilikom tuširanja. Tijelo se potom počne samoiscjeljivati, što uključuje proces ljuštenja oštećenog sloja kože. Opekline od sunca mogu dovesti do plimne upale, stvaranja mjehurića na gornjem sloju kože, što uzrokuje ljuštenje. Taj udarni val može izazvati ljuštenje čak i bez očitih mjehurića.
Duljina vremena potrebnog da se opeklina od sunca ljušti i zacijeli ovisi o težini opekline. Opekline prvog stupnja, s umjerenom crvenilom i blagim oticanjem, mogu uzrokovati ljuštenje koje obično traje tri do pet dana. Opekline drugog stupnja, s mjehurićima, obično potraju sedam do deset dana da se izliječe i mogu biti prilično bolne.
Ako se pojavi crvenilo, hladne obloge, blage hidratantne kreme i gel aloe vere mogu ublažiti nelagodu. Hidrokortizonska krema ili mast mogu pomoći u smanjenju upale u početnoj fazi crvenila. Također možete uzeti oralne, protuupalne lijekove kao što su aspirin, ibuprofen ili naproksen kako biste smanjili bol i upalu.
Važno je zapamtiti da ne biste trebali guliti kožu prstima ili pomoću proizvoda za piling ako se koža već ljušti. To može pogoršati iritaciju i dovesti do alergijskih reakcija. Najbolji način za liječenje ljuštene kože je dopustiti joj da se sama odlijepi s vašeg tijela. Također je važno nastaviti s hidratacijom i koristiti kremu za sunčanje kako biste zaštitili novu kožu koja se obnavlja.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Nemojte zaboraviti da se izlaganje suncu može povećati rizik od raka kože, pa je važno nanositi kremu za sunčanje (barem SPF 30) svakodnevno. Opekline od sunca mogu povećati šanse za ožiljke jer koža mijenja boju i teksturu dok se ljušti. Stoga, najbolji način da spriječite ožiljke i druge promjene na koži je pravilna fotozaštita – nošenje zaštitne odjeće i redovito nanošenje kreme za sunčanje.
U konačnici, pametno i odgovorno ponašanje na suncu ključno je za izbjegavanje opeklina. Nemojte se izlagati opasnosti i zaštitite svoju kožu kako biste izbjegli bolno ljuštenje i dugoročne posljedice izlaganja suncu.