Netflix je nedavno objavio novi dokumentarac pod nazivom “Otrovani: Prljava istina o našoj hrani“, koji otkriva mračne tajne američke prehrambene industrije i ostavlja gledaoce uznemirene, ali i inspirirane promjenom prehrambenih navika.
U filmu, redateljica Stephanie Soechtig istražuje način na koji prehrambena industrija u Sjedinjenim Američkim Državama upravlja patogenima koji se prenose hranom, kao što je E. Coli.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ova tema ponekad može biti teška za probaviti, ali je značajna kako bi se osvijestio problem zdravstvenih rizika koje donosi konzumacija neadekvatno proizvedene hrane.
Dokumentarac “Otrovano” temelji se na knjizi Jeffa Benedicta, “Otrovano: istinita priča o smrtonosnoj epidemiji E. Coli koja je promijenila način na koji Amerikanci jedu”.
Film otkriva različita zataškavanja i krivična gonjenja koja se događaju unutar prehrambene industrije, otkrivajući mnoge nepravilnosti i propuste.
Jedno od glavnih pitanja koje dokumentarac postavlja jeste:
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Naši politički lideri i rukovodioci prehrambene industrije tvrde da je američka hrana najsigurnija na svijetu, ali kako nas mogu zaštititi kada to nije slučaj?”.
Ovo je potresno pitanje koje gledaoce potiče na razmišljanje o važnosti transparentnosti i sigurnosti prehrambenih proizvoda koje konzumiraju.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Iako je dokumentarac tek nedavno objavljen (2. kolovoza), već je izazvao velike reakcije kod gledatelja. Mnogi su na društvenim mrežama izrazili zabrinutost zbog prikazanih informacija i ozbiljno razmišljaju o prelasku na vegansku ishranu kao odgovor na otkrivena zataškavanja i nedostatke u prehrambenoj industriji.
“Otrovano” je još jedan primjer Netflixovih dokumentaraca koji imaju snažan utjecaj na gledaoce i potiču promjene u društvu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Kroz ovakve filmove, streaming gigant nastoji podići svijest o važnim društvenim temama i potaknuti ljude da donesu svjesne odluke u vezi sa svojim prehrambenim izborima.