Jela od ničega su ona jela koja se rade od osnovnih namirnica koje se uvijek mogu naći u smočnici i hladnjaku poput brašna, šećera, ulja, jaja i sličnih sastojka. Ne čudi stoga što se u prošlosti brojnih kultura upravo takva jela nazivala – sirotinjskima.
Sirotinjska jela temelj su mnogih poznatih gastronomija poput Italije i Španjolske. Na jelovniku će se tako naći pašta fažol i tjestenina koja se radi od nešto ulja, češnjaka i začina, ali i španjolska tortilja koja se priprema od tek tri namirnice: jaja, krumpira i luka.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Isprobati možete i mediteransku rižu sa svježim kupusom, ali i američki kolač od maslaca. Ovaj tjedan podsjećamo vas i na recept koji se 80-ih godina prošlog stoljeća često jeo u Hrvatskoj, a radio se praktički od “ničega” – luleke s makom.
Nastavite čitati tekst i pronađite sedam recepata za svaki dan ovoga tjedna koji se mogu napraviti od cjenovno prihvatljivih namirnica, a koje vjerojatno već imate u hladnjaku i smočnici, piše Pun kufer.
Ponedjeljak – tjestenina s češnjakom i uljem
Talijani su majstori za pripremu ukusne hrane od vrlo malo namirnica i koje su cjenovno prihvatljive. Pasta aglio e olio jedan je od takvih recepata. Kao što ime kaže, riječ je o tjestenini koja se sljubljuje s talijanskim osnovama – češnjakom i maslinovim uljem.
Sastojci za tjesteninu aglio e olio
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
- 400 grama sušenih špageta
- 125 ml maslinova ulja
- 5-6 češnja češnjaka
- ½ čajne žličice pahuljica čilija
- soli i papar po želji
- svježi peršin za posipanje po želji
Priprema
Skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Češnjak očistite i narežite na tanke kriške.
U tavu stavite ulje i češnjak te ih zagrijavajte na laganoj do umjerenoj temperaturi dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Za to će vam trebati 10 do 15 minuta.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Kada ste zadovoljni bojom prepirjanog češnjaka, sve prelijte preko kuhane tjestenine i dobro promiješajte. Posolite, popaprite, a po želji dodajte i pahuljice čilija.
Ukrasite svježim peršinom prije posluživanja.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Utorak – Sendvič od krastavaca
Sendvič s krastavcem ili takozvani cucumber sandwich poznato je jelo koje potječe iz Ujedinjenog Kraljevstva. On se tradicionalno priprema od samo tri sastojka: bijelog kruha bez kore koji je premazan običnim maslacem te ispunjen tankim kriškama svježeg krastavaca.
Iako je riječ o sendviču koje se priprema praktički “od ničega“ iznimno je popularan dodatak uz poslijepodnevni čaj u višim slojevima britanskog društva, pa čak i na britanskom dvoru.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Sastojci za sendvič od krastavaca
- 2 kriške bijelog kruha
- 1 čajna žličica sirnog namaza
- 1 čajna žličica maslaca
- nekoliko kriški svježeg krastavca
- sol po želji
- začinsko bilje po želji
Priprema sendviča od krastavaca
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Preklopite dvije kriške bijelog tost kruha i nožem odstranite koru sa svih strana.
Na jednu krišku bijeloga kruha razmažite maslac, a na drugu krišku sirni namaz.
Ogulite svježi krastavac i narežite ga na vrlo tanke kriške.
Položite kriške na stranu kruha namazanu maslacem.
Preko krastavaca posipajte nešto svježeg začinskog bilja poput vlasca, mente ili kopra.
Poklopite sendvič i poslužite odmah.
Srijeda – riža s kupusom
Da biste pripremili ukusno i zasitno jelo ne treba vam mnogo sastojaka. Potvrđuje to i recept za ovo mediteransko jelo nadahnuto grčkim lahanorizom, odnosno kuhanom rižom s pirjanim kupusom.
Kupus i riža cjenovno su vrlo prihvatljive namirnice koje se u ovom receptu sljubljuju se nešto ljutike, maslaca i pokojim začinom.
Sastojci za rižu s kupusom
- 370 g riže dugog zrna
- 50 g maslaca
- 2 ljutike
- 2 limuna
- 2 lovorova lista
- 1 l pilećeg temeljca
- ½ glavice svježeg kupusa
- sol i papar po želji
- biljno ulje po želji
- šaka svježeg peršina
Priprema riže s kupusom
U većoj tavi zagrijte maslac dok se ne rastopi. Dodajte nasjeckanu ljutiku i pirjajte dok ne omekša.
Dodajte rižu i prepržite je na maslacu par minuta.
Potom je prelijte vrućim pilećim temeljcem.
Dodajte lovorov list i koricu jednog (organski uzgojenog) limuna. Posolite i popaprite po želji i pustite da sve zajedno zakuha.
Kada tekućina zakuha, smanjite temperaturu, poklopite lonac i kuhajte dok riža „ne popije“ svu tekućinu – otprilike 15 do 20 minuta.
U drugom loncu zagrijte malo biljnog ulja pa na njemu prepirjajte kupus koji ste narezali na tanke trake. Posolite i popaprite. Pirjajte tri do četiri minute dok ne povene.
Pomiješajte kuhanu rižu s pirjanim kupusom i poslužite toplo s kriškama limuna i svježim peršinom.
Četvrtak – španjolski omlet
Tortilla española je španjolski nacionalni specijalitet koji dokazuje kako se na jednostavnim jelima poznaje razlika između dobrih i još boljih kuhara. Sve što vam treba su jaja, krumpir, luk i malo ulja.
Sastojci za tortilju s lukom
- 8 jaja
- sol
- 475 ml maslinovog ulja
- 700 g krumpira
- 350 g luka
Priprema
U velikoj zdjeli dobro istucite jaja sa solju.
Zagrijte ulje pa dodajte luk i krumpire narezane na ploške. Pecite oko 25 minuta na umjerenoj vatri povremeno lagano miješajući.
Izvadite krumpire iz ulja i posolite ih pa prelijte jajima koja ste još malo istukli. Ostavite 15 minuta.
Zagrijte tri žlice ulja u tavi pa ulijte smjesu. Protresite tavu nekoliko puta. Nakon tri minute lopaticom zagladite rubove pa pecite još oko tri minute.
Uzmite tanjur koji je nešto širi od tave, prislonite ga i na njega pažljivo prebacite tortilju pa pecite i drugu stranu oko dvije minute, oblikujte rubove i nastavite peći još oko dvije minute.
Prebacite tortilju na tanjur i ostavite da se hladi oko pet minuta.
Petak – luleki s makom
Šufnudle, valjušci i luleki različita su imena za istu austrougarsku slasticu koja je nekoć bila iznimno popularna i u Hrvatskoj. Valjušci se rade od kuhanog krumpira, brašna i jaja, a ovo posno jelo obično se začinjava sa zaslađenim mljevenim makom (ili orasima).
Sastojci
- 500 g krumpira
- 200 g brašna
- 100 g mljevenog maka
- 2 jaja
- šećer u prahu po želji
- prstohvat soli
- biljno ulje po želji
Priprema
Skuhajte krumpir u kori. Pustite da se ohladi do kraja, pa ga ogulite i protisnite kroz presu ili naribajte na manje komade.
Protisnuti i ohlađeni krumpir pomiješajte s brašnom, dva jaja i soli. Zamijesite tijesto.
Tijesto oblikujte na pobrašnjenoj površini u duguljaste valjuške veličine kažiprsta.
U većem loncu zagrijte vode pa kad zavrije postupno dodajte valjuške. Kuhajte ih nekoliko minuta – kada su gotovi isplivat će na površinu.
Nemojte pretrpavati lonac s valjušcima kako se ne bi zalijepili – radije ih kuhajte u manjim serijama. Ocijedite ih od viška vode.
U isto vrijeme zagrijte malo ulja na tavi pa na njemu prepržite mljeveni mak i šećer u prahu. U smjesu dodajte i kuhane valjuške. Dobro promiješajte i poslužite. Dobar tek!
Subota – američki kolač od maslaca
Sočni kolač od maslaca (engl. gooey butter cake) popularni je desert na srednjem zapadu u Sjedinjenim Američkim Državama. Karakteriziraju ga hrskava korica te slatka i mekana sredina.
Riječ je o jednostavnom receptu koji se priprema “ni od čega”, odnosno od svakodnevnih sastojaka koje većina Amerikanaca ima u svojem hladnjaku ili smočnici, poput šećera, brašna, jaja i maslaca.
Sastojci za podlogu kolača od maslaca
- 200 g brašna
- 60 ml punomasnog mlijeka
- 6 žlica maslaca
- 3 žlice bijelog šećera
- 2 čajne žličice suhog kvasca
- 1 jaja
Sastojci za nadjev kolača od maslaca
- 300 g običnog bijelog šećera
- 165 g omekšanog maslaca
- 135 g glatkog brašna
- 85 g kukuruznog sirupa
- 60 ml punomasnog mlijeka
- 2 velika jaja
- 1 čajna žličica ekstrakta vanilije
- šećer u prahu za posipanje
Priprema sočnog kolača od maslaca
Za podlogu kolača: zagrijte mlijeko pa u njemu rastopite instant-kvasac i stavite sa strane.
Električnim mikserom istucite šećer i maslac u jednoličnu smjesu. Za to će vam biti potrebno dvije do tri minute. Dodajte jaje i miksajte dok se ne sjedini s drugim sastojcima.
Postupno dodajte brašno u smjesu za podlogu kolača i rastopljeni kvasac. Miješajte oko pet minuta dok ne dobijete glatko i elastično tijesto.
Podijelite tijesto na dva manja dijela za dva manja lima za pečenje ili razvucite zajedno u veliki namašćeni lim za pečenje. Pokrijte krpom i pustite da se tijesto diže oko dva sata dok se volumen ne udvostruči.
Za nadjev: tri minute miksajte maslac, šećer i kukuruzni sirup zajedno dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Postupno dodajte jaja i ekstrakt vanilije. Postupno dodajte mlijeko i brašno i miksajte dok ne dobijete glatku kremu.
Prelijte kremu preko dignutog tijesta i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva oko 25 do 30 minuta, odnosno dok kolač ne dobije lijepu zlatnosmeđu koricu.
Pustite da se kolač hladi 20-ak minuta, a potom ga poslužite toplog posutog šećerom u prahu.
Nedjelja – pašta fažol
Pasta e fagioli ili pašta fažol ukusno je i vrlo jednostavno jelo koje potječe iz Italije, a koje se priprema od tek nekoliko cjenovno prihvatljivih sastojaka.
Nije poznato gdje je prvi put skuhano, ali svakako je riječ o jelu siromaha, koje se s vremenom proširilo na cijeli svijet. Kao što mu ime kaže, u centru pažnje su tjestenina i grah.
Sastojci za pašta fažol
- 500 g kuhanog graha
- 300 g suhe tjestenine
- 100 g pancete
- 3-4 rajčice iz konzerve
- 2-3 češnja češnjaka
- 1-2 litre povrtnog temeljca po želji
- malo maslinova ulja
- grančica svježeg ružmarina
- sol i papar po želji
- naribani sir po želji
Priprema pašta fažola
Namočite grah večer prije kuhanja, ocijedite vodu te ga stavite kuhati drugi dan na uobičajeni način. U grah možete dodati nekoliko češnjeva češnjaka i nešto svježeg peršina za bolji okus.
Posolite grah tek pri kraju kuhanja. Ovisno o starosti zrna i vremenu namakanja, grah se može kuhati jedan do dva sata.
U velikom loncu na malo maslinova ulja prepržite sitno nasjeckanu pancetu dok ne dobijete lijepu smećkastu boju. Tada dodajte očišćene češnjeve češnjaka (u komadu) i ružmarin te pirjajte minutu-dvije.
Ubacite u lonac zgnječenu rajčicu iz konzerve, sve dobro promiješajte i pirjajte nekoliko minuta.
Jelu dodajte kuhani grah, sve dobro promiješajte i pirjajte minutu ili dvije da se okusi sljube.
Tada dodajte suhu tjesteninu i postepeno ulijte temeljac u lonac. Tekućina bi trebala biti otprilike 5 centimetara iznad ostalih sastojaka u loncu jer će tjestenina tijekom kuhanja popiti dosta vode.
Držite jelo na oku i redovito ga miješajte jer bi se tjestenina mogla zalijepiti za dno lonca. Dolijte još vode ili temeljca ako primijetite da je jelo presuho.
Ako ste ulili previše temeljca, gnječilom za krumpir stisnite dio graha te tako zgusnite cijelo jelo. Posolite i popaprite po želji.
Jelo poslužite toplo s kriškom kruha. Po želji paštu fažol možete poslužiti i s malo naribanog sira.