Nedavno se na policama jedne trgovine u redovnoj ponudi našla harana kojoj je istekao rok trajanja. Smije li se takva hrana konzumirati?
Majka djeteta iz Dalmacije ostala je u šoku kada je ono nakon omiljene žitne kašice počelo nekontrolirano povraćati. Pokazalo se da je omiljenom Čokolinu, kojeg je upravo kupila u lokalnom Konzumu, mjesecima ranije istekao rok trajanja.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Inspekcija je potvrdila da je na policama trgovine pronašla više pakiranja kojima je već istekao rok trajanja, zbog čega se povela rasprava što se u trgovinama radi s hranom kojoj je istekao rok, isplati li se kupiti nešto što je sniženo zbog kratkog roka te koliko je koja hrana sigurna za konzumaciju nakon isteka krajnjeg roka.
U Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu HAPIH kažu kako su proizvođači hrane oni koji su odgovorni za informacije o hrani te da te informacije moraju biti potpune, jasne i lako razumljive potrošaču.
Jedna od obveznih informacija koja se mora nalaziti na hrani je rok trajanja. “Cilj označavanja roka trajanja je osigurati potrošaču mogućnost izbora hrane sigurne za konzumaciju i odgovarajuće kvalitete unutar određenog vremenskog razdoblja”, navodi HAPIH.
Važno je znati da postoji razlika između oznaka “Najbolje upotrijebiti do” i “Upotrijebiti do”.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Upravo nerazumijevanje i nerazlikovanje ova dvije oznake najčešće dovodi do povećanja rizika od konzumacije nesigurne hrane i povećanog bacanja hrane, ističu.
Kada se koristi “Upotrijebiti do”?
Oznaka “Upotrijebiti do” odnosi se na sigurnost hrane. Ta se oznaka stavlja na svježe i lako kvarljivu hranu, svježu ribu, meso, salate i mliječne proizvode koji mogu prouzročiti zdravstvene tegobe kada se konzumiraju nakon isteka navedenog datuma.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Kada se koristi “Najbolje upotrijebiti do”?
Oznaka “Najbolje upotrijebiti do” odnosi se na kvalitetu hrane. Hrana s ovom oznakom će biti sigurna za jelo i nakon isteka datuma označenog kao “najbolje upotrijebiti do”, ako su poštovani uvjeti čuvanja navedeni na ambalaži, no možda neće imati jednak okus ili teksturu.
Osim sigurnosti i ispravnosti hrane za konzumaciju, cilj je jasnog označavanja roka trajanja i sprječavanje nepoželjnog bacanje hrane, prema kampanji EU bira sigurnu hranu koju HAPIH provodi u suradnji s Europskom agencijom za sigurnost hrane (EFSA), piše Dnevnik.