Koliko vam se puta dogodilo da ste, nakon što ste izadili tek opranu šarenu robu, vidjeli kako su ostale bijele fleke po njoj?
Rublje je potrebno pravilno razvrstati u nekoliko skupina i oprati na odgovarajućim temperaturama.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Razvrstavanje u više grupa
Razvrstavanje garderobe početna je točka. Važno je izdvojiti tri ključne skupine – bijelo rublje, tamno rublje i šareno rublje. Na taj način će boja rublja biti sačuvana i neće se miješati s drugim bojama.
Kako niti jedan komad ne bi promijenio boju, preporuča se da koristite tzv. hvatače boja. Možete ih pronaći u svakom supermarketu ili drogeriji.
Riječ je o bijelim papirima koji će “uhvatiti” svu boju koju odjeća pusti tijekom pranja, kako ista boja ne bi završila na nekom drugom komadu odjeće.
Odgovarajuće temperature
Bijelo rublje potrebno je prati na visokim temperaturama uz pretpranje. Najbolje je na 90 stupnjeva.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Šareno rublje perite na temperaturi od 30 do 50 stupnjeva.
Perite tamnu odjeću, traper i crnu na temperaturi od 60 stupnjeva.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Perite poplune, deke, zavjese, svilu i vunu na 30 stupnjeva.
Prašak i omekšivač
Ono o čemu također trebate voditi računa je količina praška i omekšivača koju koristite. Nema potrebe stavljati više od preporučene doze.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Postoji mogućnost da neće biti dovoljno oprana ili da će ostaviti bijele tragove na ormaru.
Još nekoliko savjeta za pranje rublja
Ono što vam može uštedjeti vrijeme i olakšati posao je praćenje etiketa na vašim odjevnim predmetima. Na njima je uvijek naznačeno na koliko stupnjeva treba prati komad.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Također je važno prije pranja okrenuti stvari, posebno one s ukrasima koji mogu ispasti, poput šljokica, naopako kako se ne bi oštetile.
Svakako provjerite sve džepove kako mali predmet, poput metalnog novčića, ne bi oštetio perilicu, piše Espresso, a prenosi N1.