Skupljena odjeća nakon pranja često je izvor frustracije za mnoge ljude. Srećom, postoje načini kako vratiti odjeću u prvobitnu veličinu, bilo da se radi o pamučnim majicama, vunenim džemperima ili drugim osjetljivim materijalima.
Jeste li znali da vuna ima posebnu strukturu koja je čini sklonom skupljanju? Vunena vlakna prekrivena su sitnim ljuskama koje se mogu međusobno zakačiti kada su izložene toplini, vlazi i trenju. To je razlog zašto je vuna posebno osjetljiva na skupljanje.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Osim nje, pamuk je također, sklon skupljanju. S druge strane, sintetički materijali poput poliestera manje su skloni toj pojavi jer su njihova vlakna duža i glatka, bez ljuskave strukture, piše Real Simple.
Kombinacija topline i vlage uzrokuje opuštanje i kontrakciju vlakana tkanine. Također, trenje i okretanje u perilici rublja može dovesti do skupljanja vlakana.
Iako je skupljenu odjeću često moguće vratiti u prvobitno stanje, imajte na umu da je najbolja strategija prevencija, što podrazumijeva pažljivo čitanje etiketa i pravilno održavanje. Ako ste svoju skupljenu odjeću odlučiti vratiti u prvobitno stanje, trebate znati da je svaki materijal drugačiji i može zahtijevati poseban pristup. Eksperimentirajte oprezno i uvijek počnite s manje agresivnim metodama prije nego što prijeđete na intenzivnije tretmane.
Metoda za odjeću od pamuka i vune
Napunite umivaonik ili kadicu mlakom vodom. Dodajte blagi šampon za kosu ili regenerator (otprilike dvije žlice na četiri litre vode). Potopite skupljenu odjeću u vodu i ostavite je da se namače 30 minuta, savjetuju iz speedqueen.com.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Nježno iscijedite višak vode, ali nemojte ispirati odjeću. Položite je na ravnu površinu i nježno je rastegnite do željene veličine. Ostavite odjeću da se prirodno osuši na zraku.
Metoda za odjeću od osjetljivih materijala
Za osjetljive materijale poput svile ili kašmira, postupak je sličan, ali zahtijeva dodatnu pažnju.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Koristite specijalni deterdžent za osjetljive tkanine. Namačite odjeću kraće vrijeme, oko 15 minuta. Budite izuzetno nježni pri rastezanju jer su svila i kašmir vrlo osjetljivi kada su mokri. Sušite odjeću na ravnoj površini, daleko od izravne sunčeve svjetlosti.
Nažalost, ponekad je skupljanje toliko ekstremno da ga je nemoguće popraviti, a to je čest slučaj s vunom. Umjesto da taj komad odjeće bacite u kantu za smeće, razmislite o kreativnim načinima recikliranja, poput izrade jastučića ili igračaka za kućne ljubimce, prenosi Net.