Stručnjaci za spavanje krenuli su raspravljati o ideji da bi razina kortizola mogla biti razlog za frustrirajuće poremećaje spavanja.
Razine kortizola
Dave Asprey, autor koji se specijalizirao za teme dugog života, nedavno je na Instagramu izjavio da bi fluktuirajuće razine šećera u krvi mogle biti krive za frustrirajuća buđenja u 3 ujutro. Objašnjavajući da bi pad razine kortizola i adrenalina mogao biti razlog zašto se osobe bude iz sna, Asprey je rekao: “Za većinu ljudi koji se probude između tri i pet ujutro te ne mogu ponovno zaspati, problem leži u padu razine šećera u krvi.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
U novije vrijeme došlo je do porasta interesa među pojedincima koji brinu o zdravlju kada je riječ o kortizolu, hormonu koji regulira širok raspon tjelesnih procesa, uključujući razinu glukoze u krvi, navodi Mirror.
Stručnjak za spavanje Dave Gibson rekao je da iako je Aspereyev savjet “činjenično točan”, postoji “više mehanizama.
Dodao je i kako bi kortizol “trebao početi rasti oko 3 ujutro kao dio našeg prirodnog ciklusa buđenja.”
“Arhitektura ljudskog sna sastoji se od različitih faza s jedinstvenim funkcijama. Najdublje faze obnavljaju tijelo, dok lakše faze, uključujući REM (Rapid Eye Movement) spavanje, pomažu ponovno pokrenuti mozak, posebno kroz sanjanje”, pojasnio je Gibson.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Ove faze se ponavljaju u ciklusima od oko 90 minuta, s prosječno pet ciklusa u punom noćnom snu. Međutim, svaki ciklus ima drugačiji sastav; prvih nekoliko ciklusa bogato je dubokim snom, dok kasniji ciklusi, posebno nakon 3 sata, uključuje više faza lakšeg sna i REM faze sna.
Kako poboljšati san
“To znači da je veća vjerojatnost da ćemo se probuditi zbog zvukova, svjetla ili promjena temperature kasnije tijekom noći. Dodatno, kako starimo, skloni smo manje dubokom snu, pa noćna buđenja postaju sve češća.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ukazujući na studije o ovoj temi, Gibson je naveo stres kao primarni čimbenik koji remeti san, a korištenje tehnologije i alkohol također su uobičajeni krivci.
Imajući to na umu, Gibson je potaknuo čitatelje Mirrora da se “pozabave stresom prije nego što odu u spavaću sobu”. To bi moglo uključivati pisanje popisa obaveza i pobrinuti se da održite opuštajuću večernju rutinu.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Gibson je istaknuo i važnost meditacije za koju je tvrdi da će vam pomoći da “izađete iz uma u svoje tijelo” i poboljšati kvalitetu vašeg sna.
“Nikada nemojte koristiti telefon u krevetu čak ni s noćnim ili plavim svjetlosnim filtrom – to je najveći pljačkaš sna”, upozorio je Gibson.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Stručnjakinja Nicole Ratcliffe izjavila je kako se osjeća “frustrirano” zbog Aspreyevih navoda.
Izražavajući zabrinutost da bi se takva tvrdnja mogla koristiti kao “način da se proda više stvari”, Ratcliffe je dodala: “Ako ne spavamo dobro, proizvodit ćemo manje leptina, hormona koji suzbija naš apetit, a to onda povećava naš hormon za stimulaciju apetita grelin. On se uglavnom oslobađa u drugoj polovici noću i pokreće našu želju za jelom.”
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
“Kortizol je i hormon budnosti i hormon stresa, a obično je na najvišoj razini ujutro jer je to ono što nas izbacuje iz kreveta. Međutim, ako nemamo najbolju higijenu spavanja i idemo spavati pod višom razinom kortizola jer smo pod stresom prirodno ćemo se probuditi oko 3 do 5 ujutro.”
“Osobno vjerujem da razumijevanjem problema sa spavanjem i uvođenjem pozitivnih promjena prije odlaska na spavanje, možemo prirodno poboljšati san”, zaključuje Ratcliffe, piše N1.