Upozorenje stiže iz medicinskog svijeta: dr. Poonam Desai iz SAD-a ističe opasnosti koje proizlaze iz kuhanja u ogrebotinama i oštećenim tavama s premazom, tvrdeći da takva praksa može imati ozbiljne negativne posljedice na naše zdravlje.
Nikada ne bismo trebali kuhati u tavi koja je oštećena i ne prianja, ističe dr. Desai. Razlog? U takvim oštećenim posudama mogu se naći milijuni sitnih čestica plastike koje se prenose u hranu. Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu Newcastle i Flinders, neljepljivi premazi koji su izgrebani mogu osloboditi do čak 2,3 milijuna mikroplastike.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
U video poruci na Instagramu, dr. Desai ističe: “Kao liječnica, ovo su posude za kuhanje koje izbjegavam: Izgrebane ili oštećene neprianjajuće tave mogu u našu hranu unijeti milijune čestica mikroplastike. Mikroplastika ima značajan utjecaj na naše žlijezde, što može uzrokovati hormonalnu neravnotežu, probleme s plodnošću i povećati rizik od raka.”
Osim tavama s premazom, dr. Desai također izbjegava koristiti oštećene keramičke posude. Ona napominje da keramičke tave koje su izgrebane često sadrže sloj aluminija koji se može prenijeti na hranu.
“S obzirom na to, kad su tave neprianjajuće ili keramičke, i kada su izgrebane ili oštećene, obično ih se rješavam”, naglašava liječnica.
Umjesto toga, dr. Desai preferira tavu od nehrđajućeg čelika ili lijevanog željeza. Ona podsjeća da je u listopadu 2022. grupa australskih znanstvenika otkrila milijune plastičnih čestica koje su se oslobađale iz oštećenih posuda, postavljajući pitanje potrebe za daljnjim istraživanjem mikroplastike u svakodnevnom kuhanju.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Ova upozorenja iz medicinskog sektora ukazuju na potrebu za pažljivim izborom posuda u kojima pripremamo hranu te na svijest o utjecaju mikroplastike na naše zdravlje.
- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.- TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA -